Nad Bidenem se začíná smrákat
21.1.2023 15:27
Joe Biden má klíčové rozhodovací pravomoce o tom, zda válka s Ruskem bude pokračovat a nebo nikoliv. Konečně každý americký prezident s výjimkou Donalda Trumpa od roku 1991 vedl nějakou tu útočnou válku, počínaje humanitárním bombardováním v Jugoslávii či téměř 30 let válek v Iráku, které způsobily přes půl miliónu mrtvých civilistů .
I nyní vše nasvědčuje, že Joe Biden válku proti Rusku chce vyhrát a chce ji počítat jako trumf své předvolební kampaně pro rok 2024. A nemá smysl si namlouvat, že je zcela bez šance…
EU i ostatní spojenci jsou v tomto ohledu zjevně na jeho straně, a plně přesvědčeni, že Západ na Ukrajině zvítězí. Čili od EU žádná rebelie zatím nehrozí a jako unisono se předhánějí v tvrzeních, jak třeba Rusko zkolabuje.
Zdá se, že jedinou silou, která může to válečné naladění v USA rozrušovat je americká opozice čili republikáni a zejména ona radikální a tvrdá část na Trumpa navázaných poslanců, kteří v rámci dohod zaujala klíčová místa ve výborech a jsou připraveni nemilosrdně Bidenovi vracet stejnou mincí to, co demokrati prováděli Trumpovi i republikánům.
To oslabování a postupné prohry bych rád v dalších pokračováních rozvedl.
Dluhový strop
Jak uvádí časopis The New york Times, Spojené státy tento týden narazily na limit, kolik peněz si mohou půjčit, což přinutilo zahájit takzvaná mimořádná opatření, aby jako že národ měli dostatek hotovosti ke splnění svých finančních závazků. Ministryně financí Janet L. Yellenová řekla zákonodárcům, že tato opatření umožní Spojeným státům vyplácet vojenské platy, důchodové dávky a úroky držitelům dluhopisů alespoň do začátku června.
Zahájení těchto mimořádných opatření je však jen prvním krokem v řadě kroků, které se uskuteční, když se ministerstvo financí bude snažit zabránit tomu, aby Spojené státy nesplácely svůj dluh. Nakonec bude na Kongresu, aby rozhodl, zda zemi nechá půjčit více peněz, nebo jí umožní nesplácet svůj dluh tím, že nezaplatí investorům, kteří očekávají úroky a další platby.
A v tom může být problém a velký. Jak známo, tvrdé křídlo republikánů, zavázalo Kevina McMcCarthyho , učinit vše pro snížení rozpočtových výdajů USA. A republikáni jsou připraveni politicky vydírat Bidenovu administrativu, že podpoří zvýšení dluhu toliko za podmínky přijetí škrtů.
V sázce je osud americké ekonomiky, která by mohla čelit finanční krizi a upadnout do hluboké recese, pokud se zákonodárci nedokážou dohodnout.
Mezi rýsujícími se otázkami je, kdy Spojené státy zasáhnou takzvané X–date – bod, kdy vláda již nemůže najít kreativní způsoby, jak zůstat pod dluhovým limitem 31,4 bilionu dolarů, a bude si muset půjčit více peněz nebo nebude splácet. jeho účty.
Další velká otázka: Souhlasí Kongres se zvýšením výpůjčního stropu?
Doposud se republikáni ve Sněmovně zavázali, že budou proti jakémukoli zvýšení dluhového limitu bez škrtů ve výdajích. Prezident Biden řekl, že dluhový limit je třeba zvýšit bez podmínek.
Zde jsou některé z klíčových momentů, které lze očekávat v příštích několika měsících.
Boj o jarní rozpočet
Očekává se, že Bílý dům na začátku března představí svůj návrh ročního rozpočtu, v němž nastíní priority Bidena v oblasti výdajů. To by mohlo posloužit jako úvodní nabídka pro jakákoli jednání mezi Bidenovou administrativou a republikány v Kongresu, kteří volali po škrtech ve výdajích a pravděpodobně se chopí tohoto dokumentu jako důkazu toho, co říkají, že jsou „utrácené výdaje“.
Jiří Vyvadil: Dá se očekávat, že trvalý boj o rozpočet bude klíčovým bojem o oslabení Bidenovy válečnické protiruské strategie. A očekávejme jej po celé zbývající dva roky do volby nového prezidenta.
Už dávno pro mě neplatí stranická značka coby důvod k podpoře, ale zajímá mě, kdo a jaký zaujímá postoj ke klíčovým událostem. Válka Západu proti Rusku v podstatě zachvátila celý svět. Biden ji chce dál rozvíjet. Takže podporuji protiválečné křídlo republikánů.
PS. Příště si popovídáme o zašantročených tajných dokumentech.
vasevec.info